Skip to main content

Výstava, která se koná na Výstavišti Flóra Olomouc každý rok na jaře, je pro mě již tradicí. Letos probíhala ve dnech 24. – 27.4.2025. Do této tradice se řadí i má účast na floristické soutěži Pohár Flóry Olomouc, konané vždy během první den výstavy – ve čtvrtek. Je to mé vystoupení z komfortní zóny, způsob tréningu a sběru odborných zkušeností. Každá soutěž je pro mě osobní výzvou, neboť vždy je součástí zadání úkolů nějaké zajímavé téma.

Téma i konkrétní úkoly jsou známé již při vyhlášení soutěže a tak, když odesíláte přihlášku víte, do čeho jdete a nač se připravit. Letošní téma znělo “ Staré a nové“, soutěžní úkoly byly dva a na každý je stanoven časový limit, během kterého musí být úkol splněn. Soutěží se ve třech kategoriích a to Junior, Senior a Hobby. ( mé místo je v kategorii Senior )

Úkol č. 1. „Kytice“ Vázaná kytice samostojná.

Pro splnění zadání „staré“ jsem vyrazila pár dní před soutěží na procházku do přírody. Pro takové případy mám své oblíbené příkopy, křoviska a pro běžného člověka nevzhledná místa, kam nikdo nechodí. Pro mě jsou to místa plná pokladů a darů přírody.

Můj záměr byl držet se v celkové kompozici barvy roku „Mocha Mousse“ a tak konkurz na něco starého vyhrály suché, již skoro ofoukané pahýly Zlatobýlu obecného ( Solidago virgaurea ) a suché traviny, které ještě vítr neobral o jejich chmýří.

Část zadání “ nové“ v kytici zastupovaly Karafiáty, Eustoma, Gerbery, Lepenium, Gypsophilla a Gravilea. Celková kytice byla v tonech světle hnědé, zelené, bílé a krémové.

Na splnění prvního úkolu byl dán limit 45 minut + 15 minut přípravného času ( před soutěžním časem). Během přípravného času si můžete květy připravit, očistit, nachystat, a pokud máte asistenta může vám s touto činností v těchto 15 – minutách pomoci, poté musí opustit soutěžní prostor. Důležité je, aby květy nebyly zbytečně položené na stole bez vody, byly správně seříznuty, očištěny a ošetřeny – vše se hodnotí.

Po uplynutí přípravného času začíná část soutěžní. Všechny připravené květy dle plánu seskládat do kytice tak, aby měla vhodný tvar, stopky byly správně poskládány a na závěr stopky sestřihnout do roviny a na konci nožem šikmo seříznout. V tomto případě musely být všechny stopky stejně dlouhé, aby po postavení na podložku s vodou byly schopné sát vodu. Tato závěrečná část se mi moc nepovedla a některé stopky nedosáhly do vody. 🙂

Stres ke konci soutěžního času, jelikož jsem si jej šetřila rychle utekl a tak, tak jsem stopky stihla všechny seříznout. S časem je to totiž také ošemetné, nesmíte práci ukončit moc brzy před limitem a také časový limit nesmíte přetáhnout. Ideální je využít jej do poslední vteřiny a se závěrečným znamením vše hotové odložit.

Úkol č. 2. „Korzet“

I u tohoto úkolu jsem použila jako něco „starého“ přírodní materiál a to z podzimu. Na prodejně mi zůstaly suché, bukové listy, které si krásně drží svou světle hnědou barvu. Přidala jsem sušené čemeřice, které v čerstvém stavu byly tmavě růžové a po usušení získaly temný, až černý nádech. Květy na korzetu jsem ladila více do růžova hnědé na tmavě zeleném základu.

Na tento úkol byl určený soutěžní čas 65 minut + 15 minut přípravného času. Základ korzetu mohli být před chystaný, ovšem 50% floristické práce mělo být předvedeno v rámci soutěžního času. Základ jsem si tedy připravila předem. Je ušitý z látky, polepený jednotlivými lístky palmy Chico a k upevnění slouží v zadní části korzetu stužky. Korzet měl být i funkční, takže jej lze i nosit.

V rámci přípravného času opět mohl pomoci asistent s přípravou materiálu a hlavně s připevněním základu korzetu na přidělenou figurínu.

Zde pro mě vyvstal ovšem malý problém, se kterým jsem při tvorbě základu nepočítala a ztratila tak dobrých 20 minut z celkového času na práci. Při přípravě si vše plánuji, takže jsem si říkala jo, v pohodě, na prodejně mám krejčovskou, dámskou figurínu od kamarádky, základ jsem si nachystala podle rozměrů, které mi přišly v zadání, přichytím si základ špendlíčky a sama si jej zvládnu na figurínu přivázat……. A ejhle, dostala jsem figurínu pánskou a ještě k tomu plastovou. 🙂 Špendlíková taktika nefungovala.

Pocit vítězství pro mě s rozklepanýma rukama nastal v okamžiku, kdy základ korzetu držel přivázaný na figuríně. V ten okamžik jsem začala rychle lepit pomocí tavné pistole suché, bukové listy na korzet jako lem. Následně pokračovala lepením suchých listů i v přední části korzetu, kde tvořily šerpu a základ pro živé květy. Během práce vás opět bedlivě sleduje technická komise, která hlídá, jak pracujete. Na živé květy nesmíte používat tavnou pistol, ale lepidlo určené na živé květy. Také hodnotí obtížnost práce a to jak jste na daný úkol připraveni. Poslední živé květy a jejich následné ošetření sprejem na živé květy, který v nich udrží vlhkost a prodlouží tak jejich trvanlivost jsem stihla během poslední minuty. Uf….. to by asi vyjadřovalo můj pocit po uplynutí soutěžního času.

Soutěžní práce jsou vždy po ukončení soutěžní disciplíny odneseny na určené místo, kde je hodnotí odborná komise. Postupuje podle mezinárodního stobodového systému zavedeného organizací FLORINT, nezohledňuje při tom, zda soutěžící dodrželi stanovená kritéria, např. předepsané rozměry apod. Body lze získat za: nápad, barvy, kompozic a techniku zpracování. Technická komise pak kontroluje dodržování předepsaných pravidel a uděluje trestné body v případě porušení propozic.

Výsledky hodnocení veškerých soutěžních prací a své umístění se soutěžící dozví vždy až na slavnostním galavečeru konaném ve čtvrtek večer, kde probíhá vyhlášení výsledků a předání cen.

Můj stres, vykročení z komfortu a rozklepaná ruce přinesly své ovoce a já se letos umístila na krásném, druhém místě. Chci tímto poděkovat za podporu kamarádce Růž Štosové z https://www.neobycejnesvatby.cz/, která mi udělala doprovod a během soutěže mě psychicky podporovala. Také Vám, mým zákazníkům patří velké DĚKUJI za podporu, jste mou motivací zdokonalovat své dovednosti a nenechat se zaskočit nečekaným.